Jesteś tutaj

Wiedza psychologiczna w teorii przewodzenia zespołem

Pragnieniem każdego chyba pracodawcy jest załoga, która podczas codziennej pracy będzie wydajna i efektywna, a w kryzysowych sytuacjach, kiedy pojawią się problemy, też sobie poradzi. Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że przez kilka prostych decyzji znacznie może powiększyć zakres kompetencji zatrudnionych ludzi, a tym samym wydajność pracy w firmie.
Od kiedy psychologia wkroczyła w dużo dziedzin naszego życia, w tym również w problematykę lojalności wobec pracodawcy i motywowania do lepszej pracy, przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać pozytywne strony rozwijania kompetencji zatrudnionych osób. Niezwykle pożądane zaczęły być różne kursy i szkolenia, dzięki którym wszyscy zatrudnieni mogli poszerzać swoje kompetencje, a równocześnie przywiązać się do firmy.
Również bardzo popularnym pomysłem w kierunku budowania wydajnie pracującego zespołu są Gry Team Building http://www.goldenline.pl/grupy/Przedsiebiorcy_biznesmeni/szkolenia-ranki.... W czasie kursów przeważnie się dostaje głównie teorię, czasami popartą praktycznym przykładem. Natomiast gry mają odmienne zadanie, powinny one sprawdzać zachowanie uczestników w czasie rozwiązywania prawdziwych problemów i będą uczyły sposobów na podejmowanie właściwych decyzji.
Wykorzystują one tezę, że ludzie najlepiej uczą się przez doświadczenie, czyli poprzez liczne próby i decyzje w czasie realizowania misji, którą się dostało. Jeżeli nawet przydarzą się podczas tego pomyłki i nieodpowiednie wybory, to na zakończenie, po dokładnym omówieniu wyników uczestnicy mogą wyciągnąć odpowiednie wnioski i w przyszłości zadziałać bardziej odpowiednio.
I dokładnie to mają na celu opisywane gry dla pracowników. Przy ich realizacji pracownicy mierzą się z konkretnymi sytuacjami, jakie mogą wystąpić w trakcje wykonywania swoich obowiązków, podejmują czasami dość ciężkie wybory i decydować, jakie będą dalsze kroki. Gracze doświadczają skutków decyzji, które podjęli, lecz dostają również możliwość za pomocą różnych metod ulepszenia swoich strategii.
Umiejętności które się zyska w czasie gier z całą pewnością mogą zaprocentować w czasie wykonywania obowiązków, nawet jeśli zdarzenia, jakie się ćwiczyło nie pojawią się naprawdę. Osoby po takim szkoleniu poczują się na pewno dużo spokojniej, kiedy będą mieli decyzję do podjęcia, jeżeli będą mieli już przećwiczone, jak w takich właśnie sytuacjach powinno się postąpić.