Jesteś tutaj

Jak najlepiej można zadbać o firmowe talenty.


O tym, że jednym z podstawowych dóbr posiadanych przez firmę będą pracownicy, wiadomo nie od dzisiaj. I nie od dzisiaj wiadomo, że o tę załogę trzeba odpowiednio dbać, zwłaszcza w sytuacji, gdy bez problemów da się zmienić pracę i zatrudnić się w konkurencyjnej firmie. W szczególności dotyczy to osób charakteryzujące się nieprzeciętnymi umiejętnościami, żeby je na dłużej zatrzymać należy zaproponować coś ciekawego.


Tego typu osoby najczęściej mogą dać naprawdę dużo w firmie, w której pracują, ale równocześnie ich oczekiwania będą też spore. Dlatego też pomyśleć należy o tym, żeby tego typu osobom zagwarantować odpowiedni rozwój i gratyfikacje, w zamian oczekując innowacyjności, zaangażowania oraz potrzeby dalszego pogłębiania umiejętności.


Jak pokazują ostatnie badania, to właśnie ta ostatnia cecha jest aktualnie najbardziej pożądana wśród osób poszukujących największych talentów do pracy w swojej firmie. Dodatkowo niezwykle pożądanymi cechami są orientacja na cele, kreatywne podchodzenie do swoich obowiązków a także zaangażowanie i otwartość na zmiany.


Natomiast w ciągu minionych paru lat dość mocno spadło znaczenie przywódczych zdolności jako atrybutu, który będzie wyróżniał talent. Kilka lat temu tę cechę jako podstawową pokazywało 63 procent firm, ale parę lat później ich ilość spadła do 41 procent. W dużej mierze będzie to wynikać z faktu, że programy związane z talentami coraz częściej kieruje się do dobrych specjalistów a nie kadry zarządzającej.


Trafienie na talent to jedno, ale odpowiednie wykorzystanie jego możliwości w dłuższej perspektywie to zupełnie inna rzecz. Z tego typu osobami często będzie tak, że angażują się bardzo na samym początku w podejmowane działania, a następnie w szybkim tempie entuzjazm ginie i trzeba wtedy zapytać, jakie mają być dalsze kroki.


Jak się okazuje duża część firm nie bardzo wie, co zrobić w takiej sytuacji i nie prowadzi żadnych motywacyjnych systemów. Z kolei inne zaczynają podejmować działania mające docenić tego typu osoby na forum całej firmy i zapewnić im przez cały czas prawidłowe możliwości rozwijania się. Bardzo chętnie również się sięga po metody związane z finansami, tu z kolei popularnością się cieszą premie, nagrody i najróżniejsze dodatkowe świadczenia.