Jesteś tutaj

Jakiego rodzaju korzyści przynieść może pracownikom tak zwany work-life balance.

Aktualnie coraz ciężej jest oddzielić życie osobiste od zawodowego. Pracownicy często muszą zabierać pracę ze sobą do domu, będą rozwiązywać wieczorami różnego rodzaju problemy firmowe a także będa się musieli kontaktować z klientami. Z tego też powodu właściciele firm coraz częściej zaczynają im zapewniać różnego rodzaju bonusy, żeby chociaż trochę spróbować wynagrodzić takie zaangażowanie i przyciągnąć wyróżniających się ludzi.

Tego typu zjawisko jest dziś nazywane work-life balance i jeszcze całkiem niedawno po prostu oznaczało ilość godzin przeznaczonych na pracę w stosunku do wolnego. Jednak dzisiaj coraz częściej się odchodzi od takiego modelu, stawiając w zupełnie innych miejscach akcenty. Pracodawcy już nie mówią, że w ich firmach nie ma nadgodzin, lecz zaczynają kłaść nacisk na inne sprawy.

Tak więc przede wszystkim zaczyna być podkreślana coraz większa elastyczność pracy, jako jedna z podstawowych jej zalet. Najczęściej wykorzystywane będzie tutaj odchodzenie od sztywnego przesiadywania w biurze firmy między wyznaczonymi godzinami. Poza tym coraz częściej pojawia się także możliwość zdalnej pracy, coraz bardziej lubianej przez niejednego pracownika.

Dalszymi bardzo chętnie wybieranymi bonusami w ramach polityki work-life balance są wszelkie rodzicielskie programy. Co ciekawe powiększająca się grupa firm zaczyna je organizować nie tylko dla matek, także dla ojców, których zatrudnia. Firmy przy tych bonusach dają możliwość skorzystania ze znajdujących się w siedzibie przedszkoli i klubów dla dzieci.

Brakować również nie powinno należytej polityki zdrowotnej. Firmy systematycznie zapewniają pracownikom odpowiedni dostęp do zdrowych produktów spożywczych, takich jak świeże owoce, napoje i soki. Spora część pracodawców zaczęła także prowadzić różnego rodzaju programy zdrowotne, pozwalające pracownikom w skuteczny sposób dbać o swoje zdrowie i kondycję.

W niektórych firmach jeszcze dalej to wszystko idzie. Pracownicy mogą korzystać z firmowych sali do ćwiczeń i boisk sportowych, a niekiedy i pływalni. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również różne kluby i drużyny sportowe, nie tylko traktowane po amatorsku, ale także biorące aktywny udział w zawodach i turniejach.