Jesteś tutaj

Jakiego rodzaju problemy może rodzić tworzenie w firmie korporacyjnej religii.


Większości osób sekty kojarzą się z hermetycznymi grupami lub organizacjami, w jakich członków poddaje się czemuś, co się nazywa praniem mózgu i muszą się w praktycznie całkiem zgodzić na życie z wewnętrznymi nakazami. Lecz dokładnie takie same metody, chociaż oczywiście ładnie opakowane występują w części przedsiębiorstw i firm, które pragną uskutecznić swoją religię korporacyjną.


Jednym z podstawowych objawów tego typu zjawiska przykładowo jest traktowanie pracy w tej właśnie firmie jako coś niezwykłego i wspaniałego. Może się wtedy pojawić wewnętrznie ustalony kodeks postępowania czy korporacyjny slang, a wszystko aż nasycone czołobitnością i uniżeniem. I rzeczywiście w pewnej chwili wśród pracowników mogą się pojawić nawiązania do sekty, a zasady które zostały wprowadzone były oceniane wręcz jako religia.


Jeśli sytuacja taka zbyt długo trwała, to w którejś chwili zatrudnieni ludzie poczuć się mogli coraz bardziej manipulowani. W końcu na pewno oni chcieli firmę zwyczajnie szanować i wykazywać lojalność, ale wymaganie od nich wielkiej miłości i uwielbienia zaczynało to dla nich być raczej nieco przesadzone.


Następnymi sprawami, pojawiającymi się równie często w tego typu przypadkach, były poczucie manipulacji oraz ogłupienie. W efekcie ludzie zaczynali tracić swoje zaufanie do kadry kierowniczej i zarządu, w niektórych przypadkach {śmiejąc się z nich po prostu|wręcz się z nich zwyczajnie śmiejąc|zwyczajnie się z nich śmiejąc|śmiejąc się z nich zwyczajnie|. A to z kolei może podważyć poważanie przełożonych i bardzo negatywnie wpływa na relacje firmowe.


Dlatego też jeżeli się zobaczy, że wszystko zbyt daleko zaszło, to powinno się zająć się działaniami naprawczymi. Co oczywiste przez jeden dzień nie da się wszystkiego zmienić, lecz należy zacząć wolno wprowadzać zmiany, dzięki jakim sytuacja ulegnie poprawie. Przede wszystkim trzeba wyeliminować działania, które pracownicy zaczęli krytykować lub uznają za nieco śmieszne.


Powinno się również pozwolić każdemu pracownikowi na swobodne wyrażanie swojego zdania, jeżeli nawet byłoby to związane z jakąś krytyką z ich strony. Ciekawą metodą również może być wynajęcie kogoś z zewnątrz do pomocy, kto będzie mógł obiektywnie spojrzeć na to, co dzieje się w firmie i wyeliminować nieodpowiednie zasady.