Jesteś tutaj

Jak dobre zarządzać funkcjonowaniem działu personalnego w większej firmie.

W wielu firmach, w szczególności tych większych, personalnymi sprawami będzie się zajmował specjalny dział, do którego zadań będzie należała obsługa wszystkiego, co się wiąże z zatrudnionymi pracownikami. Ogromnie ważne w czasie jego prowadzenia jest to, żeby skupić się bardziej na pracownikach, a nie ich aktach personalnych, gdyż zawężenie zadań tego działu tylko do zarządzania dokumentacją z całą pewnością nie będzie właściwe.


Czasami występują sytuacje, że firmy rozrastają się w takim tempie, że ich działy HR nie nadążają z bieżącymi sprawami. Gdy osoba zarządzająca takim działem nieodpowiednio zdecyduje co do jego działania, to może się nagle okazać, że cała praca pójdzie tylko w stronę administracji płacowo-kadrowej.


Raczej takie rozwiązanie nie jest dobre, bo wprawdzie cała dokumentacja będzie we właściwym porządku, lecz na polityce w takim kształcie mogą ucierpieć członkowie załogi. Zupełnie pomijana jest kwestia kursów i szkoleń, planów zawodowego rozwoju czy systemu oceniania, a to ma duży wpływ na motywację i umiejętności pracowników.


Właściwie zarządzany dział personalny powinien zachować odpowiednią równowagę pomiędzy tym, co jest wymagane przez przepisy, a celami, do których przecież do stworzono. Niezwykle istotna jest w takiej sytuacji osoba kierująca takim działem, poprzez swoje decyzje wyznacza ona zakres działań, którymi zajmować się będą pracownicy.