Jesteś tutaj

Z jakiego powodu wybieranie pracowników o podobnym charakterze jest niebezpieczne dla firmy.

Jak twierdzi wiele osób niewłaściwe przeprowadzenie rekrutacji i wybranie w wyniku tego źle dobranej osoby może kosztować nawet pięćdziesiąt procent rocznych zarobków. I to jest to jedynie suma gotówki, jaką trzeba będzie zapłacić na płace a także Kursy Z Obsługi Klienta dlsa takiego pracownika. A przecież trzeba do tego dołożyć inne kwestie, typu bałagan w firmie albo konieczność szukania nowej osoby.


Podczas rekrutacji można popełnić dużo błędów, w szczególności będzie to dotyczyć osób, jakie nie zajmują się na co dzień tego typu sprawami, nie mają należytych kompetencji, lecz koniec końców będą się musieli tym zająć. Z takich też powodów przed podjęciem tego wyzwania warto się zapoznać z najczęstszymi błędami, jakie są popełniane w czasie tego procesu.


Jednym z często występujących problemów, jakie się pojawiają w licznych firmach przy wyborze kolejnych pracowników jest wybieranie osób bardzo podobnych do siebie. Wiele osób może nawet nie traktować tego jako błędny wybór, ale szereg przeprowadzonych badań wskazuje, że zespoły składające się z różnych charakterów są znacznie efektywniejsze.


Często sytuacje tego typu mają miejsce w firmach, jakie przez stosowanie sprawdzonych, wieloletnich metod dochodzą do jakiegoś etapu, ale nie mogą go przeskoczyć i albo stają w miejscu, albo nawet będą się cofały. Jednocześnie wszelakie propozycje jakiś zmian i dopuszczenie do zespołu kogoś z nowym spojrzeniem są od razu stopowane.


Nowi ludzie albo są zmuszani do zaakceptowania zastanego porządku i od dawna ustalonych zasad, albo są spychani na margines i w pewnym momencie zmieniają pracę. Takie działania skutecznie różnorodne pomysły i inicjatywy, które mogą się pojawić wraz z przyjściem nowych osób.


Sytuacja tego typu może się w dużym stopniu odbić na stratach w firmie, ponieważ w przypadku kiedy cały czas jest rotacja pracowników, to wydatki na ich przygotowanie do pracy zwyczajnie nie będą się zwracać. Poza tym w firmie mogą wystąpić rutyna i monotonia, dość częstym objawem będzie także obniżona kreatywność i niechęć do wszelkich nowości i zmian w podejściu do różnych spraw.