Jesteś tutaj

Najczęstsze błędy jakie są popełniane podczas procesu rekrutacji.

{Odpowiednie przeprowadzenie rekrutacji nie zalicza się do łatwych spraw, jak niejednej osobie się wydaje. Znalezienie nieodpowiedniej osoby przynosi za sobą szereg mało pożądanych skutków, włącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i zaczynaniem rekrutacji od nowa. W związku z tym warto poznać kilka istotnych zasad, dzięki którym ryzyko pomyłki będzie dużo mniejsze.


Jedną z podstawowych pomyłem, które są popełniane przez osoby prowadzące rekrutację, jest traktowanie w nierówny sposób zapraszanych kandydatów i podejmowanie końcowej decyzji zanim się przeprowadzi rozmowę, na podstawie dokumentów. Zwłaszcza problem ten może się pojawić, gdy cały proces prowadzony będzie przez jednego rekrutera, wtedy dość łatwo o mniejszy obiektywizm i podświadome faworyzowanie niektórych kandydatów.


Doskonale jest, jeśli niektóre rozmowy będą przeprowadzane przez dwie różne osoby, z czego jedną z nich powinien być ktoś z odpowiednią wiedzą merytoryczną. Może to pozwolić na uniknięcie takich sytuacji, gdy rekruter niewłaściwie oceni kompetencje zawodowe danego kandydata.


Koniecznie należy też unikać działania pod czasową presją, wybieranie na siłę kandydatów tylko z takich powodów, że należy się zmieścić w określonym terminie nie będzie odpowiednią opcją. Bardzo łatwo jest wtedy o pochopną decyzję, jaka w ostatecznym rozliczeniu może firmę dużo kosztować.


Raczej nie należy również ulec początkowemu wrażeniu, taki błąd także dość często pojawia się przy mało doświadczonych rekruterach, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu rzeczami. Podczas wykonywanych rozmów może się pojawić nadinterpretowywanie postawy przyszłych pracowników i niezauważanie istotnych dla ostatecznego wyboru sygnałów wysyłanych przez nich.


Żeby zmniejszyć niebezpieczeństwo pomyłki podczas rekrutacji należy się trzymać kilku reguł. Z pewnością bardzo istotne będzie właściwe przygotowanie się do wszystkich rozmów, wykonywanie ich nie samodzielnie, lecz z innymi osobami, i skupienie się na opracowanym wcześniej planie. Przez to znacznie łatwiej można wykluczyć niepasujące osoby i znaleźć takie, jakie będą najbardziej pasowały.