Jesteś tutaj

Kursy zawodowe a menedżerskie?

Szkolenia mają bardzo duże znaczenie w odpowiednim funkcjonowaniu wielu firm, w szczególności dzisiaj, gdy zaczyna być coraz większy problem z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry. W niejednym przypadku znacznie korzystniej będzie wykorzystać potencjał osób, które się zatrudnia i rozszerzyć ich kompetencje, niż tracić wiele czasu na szukanie kogoś doświadczonego.

Jednak aby zaplanowane szkolenia się przydały, to znaczy naprawdę przyczyniły się do poprawy efektywności wykonywanej pracy, to muszą być właściwie wybrane. Od pewnego czasu w szkoleniach jest coraz bardziej wyraźny podział między twarde oraz miękkie. Powinno się poznać, czym się one cechują, gdyż wiedza taka bardzo się może przydać przy planowaniu rozwoju swoich pracowników.

Twarde szkolenia dotyczą głównie przyswajania konkretnej wiedzy na dany temat. Czasami będą one dłużej trwały, trafiają się kursy, które mogą trwać nawet parę miesięcy. Z reguły kończyć się będą egzaminem końcowym i uzyskaniem potwierdzającego wiedzę certyfikatu.

Szkolenia z tej rodziny przeznaczone są dla pracowników, którzy, chcą poprawić zawodowe kwalifikacje i zdobyć sporo wiedzy, która pozwoli im sprawniej realizować obowiązki, jakie do nich należą. Z reguły dotyczą one jednej wybranej dziedziny, jaka bardzo często może być bardzo specjalistyczna i ciężka do zdobycia - to niestety sprawia, że spora część szkoleń tego typu niemało kosztuje.

Za to szkolenia miękkie ( np. Treningi Finanse Dla Niefinansistów http://www.symulacje.edu.pl/szkolenia_finanse_dla_niefinansistow ) to w pierwszej kolejności poprawą umiejętności interpersonalnych. W wielu sytuacjach poza konkretną wiedzą tematyczną potrzebne również będą umiejętności negocjowania, pracy w grupie czy też radzenia sobie ze stresem. Przez takie szkolenia również takie rzeczy da się u swoich pracowników skutecznie wyćwiczyć.

Szkolenia miękkie w dużym stopniu bazują na różnego rodzaju warsztatach, dzięki którym można w praktyce przećwiczyć wiele przypadków. Warsztaty sprawiają, że takie szkolenia nie tylko są bardziej efektywne i skuteczne, ale jednocześnie interesujące dla uczestników, co odgrywa dużą rolę w końcowym efekcie.