Jesteś tutaj

Utrwalanie niezbędnych zachowań na wyjazdach szkoleniowych

Szkolenia są ważnym elementem odpowiedniego rozwoju każdej bez wyjątku firmy, mogą one podnieść kwalifikacje załogi i zwiększają konkurencyjność na rynku. Jeżeli są należycie wymyślone i wykonane, to mogą dać faktycznie odpowiednie rezultaty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szkolenia dają ludziom sporo nowej wiedzy, ale należy ją jeszcze umieć użyć w praktyce.

Niezwykle istotnym etapem całego cyklu szkoleniowego musi być utrwalenie umiejętności, jakie się zyskało. Wielu zatrudnionych przez pewien okres czasu po skończeniu takiego szkolenia będzie jeszcze pamiętała o tym, co na nich było, ale niestety wraz z upływem czasu będą oni wracać do wcześniej utrwalonych nawyków. Z tego też powodu niezwykle istotne będzie, żeby już na wstępie kłaść odpowiednio dużo nacisku na poziom zaangażowania ludzi uczestniczących w szkoleniu.

To te właśnie czynniki mają największe znaczenie na dalszą postawę szkolących się i wykorzystanie przez nich wiedzy, którą zdobędą. Jeśli jakiś pracownik na szkolenie jest wysyłany wręcz zmuszony, nie zobaczy celu, to niewiele ono da, bo po skończeniu wszystkiego i tak może się opierać przed wykorzystaniem nowej wiedzy w praktyce (gdy taka sytuacja miała już miejsce rozwiązaniem bywają czasem Gry Menedżerskie http://www.symulacje.edu.pl/menadzerskie.php).

Z tego też powodu osoby prowadzące szkolenia muszą mieć na uwadze motywację i zaangażowanie kursantów, a świetną metodą na to powinno być zadbanie, żeby całość była zrealizowana na tyle interesująco, żeby zainteresować każdego uczestnika. Trenerzy posiadają do tego sporo narzędzi i technik, dzięki jakim bez problemów się da to zrealizować.

Na pewno niezwykle przydatne będą zaskakujące metody ćwiczeń, które się realizuje, przez co da się znacznie poprawić utrwalanie wszystkiego. Ważne jest także większe zaangażowanie kierowników, jeśli pracownicy zobaczą, że przełożonemu także zależy na powodzeniu na pewno będą się bardziej starali.

Największą chyba jednak rolę ma odpowiednio zrealizowany cykl szkoleń, z odpowiednio dużą liczbą podsumowań oraz powtórek. Przez to pracownicy utrwalają nowe nawyki, a poza tym będą mieli możliwość w realnych zastosowaniach zastosować to, co udało im się nauczyć, więc w czasie normalnej pracy będą mieli łatwiej.