Jesteś tutaj

Gry szkoleniowe - poradnik klienta?

Ogromną rolę w pracowniczym rozwoju mają szkolenia i kursy. Ich wybór jest bardzo duży, zaczynając od typowych, podczas których uczestnicy uczą się słuchając wykładowcy, a kończąc na różnych treningach i grach, jakie symulują niekiedy realne sytuacje występujące w życiu i będą wymagać od uczestników odpowiedniej aktywności i podjęcia różnych decyzji.

W szczególności modne ostatnimi czasy są Dedykowane Symulacje Biznesowe http://www.symulacje.edu.pl/gry-biznesowe.php - zaczęły one być coraz chętniej używane przez managerów, którzy chcą w swoją załogę inwestować. Osoby, które biorą w nich udział nie mogą biernie słuchać wykładu prowadzącego, lecz muszą działać i nauczyć się podejmowania decyzji - i jak pokazuje praktyka, tego typu szkolenia dają świetne rezultaty.

Lecz żeby gry symulacyjne przyniosły zamierzony skutek, to koniecznie trzeba przestrzegać kilku zasad. Najistotniejsze powinno być dobranie właściwej do zaplanowanego celu kategorii. Każda z takich gier jest bowiem ukierunkowana na rozwijanie jakiś wybranych obszarów, i należy o tym pamiętać podczas wybierania jakiejś dla swojego zespołu.

Następną bardzo istotną sprawą są oczywiście koszty. Gry o charakterze szkoleniowym, w szczególności z wynajęciem trenera, który ją będzie prowadził i następnie wykona analizę wyników nie są tanie. Jeżeli ktoś będzie chciał grę często używać, to kupno złym pomysłem nie będzie, ale gdy taka forma szkolenia byłaby tylko na jeden raz, to zdecydowanie korzystniejszą opcją może być jej wypożyczenie.

Przy wyborze opcji gry z trenerem ważne powinno być zweryfikowanie jego zakresu jego kompetencji. Od tego będzie przecież zależeć zarówno skuteczność realizacji gry z załogą, ale także późniejsza analiza i znalezienie odpowiednich wniosków w oparciu o zachowania i decyzje, które były zauważone w czasie gry.