Jesteś tutaj

Porozumiewanie się - objaw zintegrowanego zbioru ludzi

Od jakiegoś czasu mam zamiar pokazać najważniejsze uwatunkowania poprawnie działającego zbioru pracowników w firmie, pracujących niekoniecznie w jednym dziale. Omawiałem wcześniej inne uwarunkowania w zakresie funkcjonowania współpracy ludzi jednej firmy. Na kursach dla menedżerów wyjątkowo często słyszę zadanie polegające na tym, aby pokazać, jak poznać, że zespół jest zgrany. Postaram się to opisać w tym i następnych wpisach.
W niniejszym wpisie pragnę przybliżyć mój ulubiony objaw skutecznie zbudowanego zbioru pracowników w firmie. Uważam, że jest to otwarta procedura komunikacyjna. Skupimy się dziś na roli przepływu danych w tym procesie. Psychologowie wskazują, że na komunikowanie się z naszymi bliskimi poświęcamy więcej niż 90% naszej aktywności. Do tego 30% to monolog lub dialog, a reszta odbieranie informacji. Komunikowanie się jest tak samo istotne w dziale w organizacji biznesowej, podobnie jak w zupełnie odmiennych zbiorowościach ludzi, na przykład pomiędzy członkami rodziny, w zespole muzycznym, między piłkarzami. Dodatkowe przykłady możesz przeczytać na tej stronie: Interaktywne Imprezy Team Building
Odchodząc od zajmowanego stanowiska oraz wyuczonego zawodu, porozumienie się jest główną czynnością w pracy. Delegujemy zadania, ogłaszamy plany, wysłuchujemy skargi naszych partnerów biznesowych, mówimy, czego chcemy od podwładnego oraz uzgadniamy wspólne zamierzenia z partnerami biznesowymi. Często jest tak, iż przepływ informacji jest zbyt chaotyczny. Wtedy podwładni mogą bazować wyłącznie na własnym doświadczeniu albo wygenerowanych celowo pogłoskach.
Dla przeciętnego człowieka codzienna wymiana informacji to przede wszystkim mowa. Jednak to nieporozumienie. Mowa wykorzystuje fizyczną właściwość jamy ustnej człowieka, ale to wyłącznie szczególny sposób komunikowania się. Naukowcy określają to zjawisko jako komunikacja werbalna. Warto zwrócić uwagę, iż tylko człowiek posiada umiejętność porozumiewania się w precyzyjny i jednocześnie barwny sposób.
Istnieją inne kanały komunikacji międzyludzkiej, ale napiszę na ten temat w następnym wpisie, który zostanie opublikowany 12 kwietnia.
To tyle przywódczych myśli.
Opracowanie: Jan Piskorz
I JESZCZE JAK ZAWSZE ODROBINA CIEKAWYCH DANYCH DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Ciesząca się największym wzięciem forma gier : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najwyżej ocenione w kwestionariuszach po evencie zabawy – oceny grup: scenariusz militarny
- Statystyczna liczebność zespołu uczestniczącego w grze: sześćdziesiąt uczestników.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na imprezie: początek tygodnia.
- Najczęściej wybierana lokalizacja: Sudety

ŹRÓDŁO: Training Projects
Pracujemy jako grupa trenerów z sporym stażem na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach ale także uprawnieniami związanymi z survivalem, co daje nam szansę na prowadzenie imprez w formie plenerowej, łącząc rozwój zespołów z grami outdoor. Nasi animatorzy to jednocześnie instruktorzy żeglarstwa i wspinaczki i nietuzinkowe osobowości.